3.12.2016

Pred časom nás oslovila redaktorka denníka SME s cieľom urobiť krátky rozhovor ohľadom najnovších trendov v kúpeľniach. O zariaďovaní kúpeľne ako jednej z najnáročnejších zón interiéru by sa samozrejme dalo veľa rozprávať. Tu je náš pohľad na vec.

Aké sú aktuálne trendy pri zariaďovaní kúpeľní?

Kúpeľňa je každodenne využívaný priestor obzvlášť náročný na skĺbenie účelnosti, funkčnosti a príjemného nadčasového dizajnu. Dnes je možné naozaj všetko. Môžete staviť na prírodný, retro, geometrický, luxusný, elegantný, výstredný až nekonvečný prístup. Všetko závisí na vkuse a charaktere, niekedy i na odvahe majiteľa kúpeľne. Súčasné trendy sú inšpirované prírodnými materiálmi. Vniesť nádych atmosféry prírody môžeme prostrednícvom dreva, kameňa, voľbou prírodných tónov farieb, prípadne jemným kovovým akcentom. Vo veľkej miere sa používa imitácia betónu, mramoru, či travertínu.

 

V čom robia ľudia najčastejšie chyby, keď zariaďujú malú kúpeľňu?

Ak je to len minimálne možné, doporučujeme osloviť interiérového architekta, dizajnéra už vo fáze rozmiestňovania rozvodov vody, elektriky a odpadov. V malej kúpeľni je veľmi dôležitá správna dispozícia, ktorá môže pracovať doslova s každým centimetrom. Ak to ostatné priestory interiéru dovoľujú, je vhodné umiestniť práčku mimo kúpeľne, napríklad jej zabudovaním v kuchyni, resp. vo vstupnej hale. Konkrétne všeobecné doporučenia do malej kúpeľne sú jednoduchosť, čistota priestoru, poriadok, použitie skôr svetlých farieb obkladov, jeden výrazný akcent, ktorý upúta pozornosť. Využitie sanitárnych prvkov určených pre malé kúpeľne, závesné WC, transparentný sprchový kút. Priestor môžeme opticky zväčšiť správnym umiestnením veľkej zrkadlovej skrinky, ktorá nám poskytuje nečakane veľkorysý úložný priestor. V takomto prípade by sme mali zvážiť, čo sa nám objaví v odraze zrkadla. Veľký efekt dokáže urobiť správne rozmiestnenie a výber osvetlenia.

 

Existuje i opačný prípad. Majiteľ má k dispozícii veľkú kúpeľňu, no napriek tomu nevyužije jej potenciál dostatočne.

Hneď sa mi vybaví náramne tvarovaná samostatne stojaca vaňa. Ako prvé odporúčame priestor dynamicky rozčleniť do konkrétnych zón. Určite vystríhame pred rozmiestnením zariaďovacích prvkov po obvode miestnosti a vznikom veľkej nevyužitej plochy uprostred. V prípade veľkých kúpeľní často zriaďujeme aj iné zóny, napríklad relaxačnú wellnes zónu, prípadne priestor pre fitnes, jednoducho podľa preferencií užívateľov. Vo väčšom priestore sa môžeme viac vyhrať s použitím rôznych obkladov, vždy však doporučujeme zachovať určité synonymum. Buď používame tú istú farbu a rôzne formáty, prípadne rovnaký formát a príjemne ladiace kontrasty, ktoré pomôžu miestnosť opticky členiť a tvarovať. Osobne kombinujem maximálne tri navzájom sa doplňujúce farby. Dôraz kladiem na využívanie sanity z tej istej produktovej série. Obzvlášť vo veľkých kúpeľniach by rôzne tvary navodzovali pocit disharmónie.

Ako hodnotíte trend otvorených kúpeľní, napríklad spojených so spálňou? Pre koho sú vhodné a pre koho a prečo nie?

Priame vizuálne prepojenie kúpeľne so spálňou je skôr zážitkovým experimentom, vhodným do hotelovej izby. Z hľadiska dlhodobého užívania v každodennom praktickom živote je vhodnejšie zachovať kúpeľňu ako oddelenú funkčnú miestnosť.


Galéria k článku:

[fancygallery id=“25″ album=“51″]

Pin It on Pinterest

Napíšte nám